(VIDEO) Kolona ruse drejt Kievit: si u ndalua me teknologji IT

72

Njësia e zbulimit ajror, Aerorozvidka, e cila filloi tetë vjet më parë si një grup ekspertësh vullnetarë të IT-së që projektuan makinat e tyre, është bërë një element kyç i rezistencës së suksesshme të Ukrainës, shkruan The Guardian.

Një javë pas fillimit të pushtimit në Ukrainë, Rusia u nis me një kolonë ushtarake 40 milje drejt Kievit nga veriu. Megjithatë, kolona e automjeteve të blinduara dhe kamionëve të furnizimit u ndal brenda disa ditësh dhe ofensiva dështoi, kryesisht për shkak të një serie pritash natën të kryera nga një ekip prej 30 forcave speciale ukrainase dhe operatorëve të dronëve me katër rrota.

Gjithëçka i dedikohet njësisë Aerorozvidka, një tjetër befasi e pakëndshme për rusët në fushëbetejë.

Komandanti i njësisë, nënkoloneli Jaroslav Honcar, i rrëfeu Guardian-it për një pritë pranë qytetit të Ivankivit që ndaloi një ofensivë të madhe dhe të rëndë ruse. Ai tha se luftëtarët ukrainas me katër rrota mund t’i afroheshin natën kolonës ruse që përparonte duke lëvizur nëpër pyll në të dy anët e rrugës, e cila të çon në jug në Kievit nga drejtimi i Çernobilit.

Ushtarët ukrainas ishin të pajisur me syze shikimin natën, pushkë snajper, mina në distancë, një dron të pajisur me kamera termike dhe të trajnuar për të hedhur bomba të vogla 1.5 kg.

“Kjo njësi e vogël shkatërroi dy ose tre automjete në krye të kësaj kolone gjatë natës, e cilat më pas u bllokua. Aty qëndruoi edhe dy netë dhe më pas iu shkatërruan dhe shumë mjete të tjera”, tha Honçar.

Rusët e ndanë kolonën në njësi më të vogla në përpjekje për të përparuar drejt kryeqytetit ukrainas, por i njëjti ekip sulmues ishte në gjendje të sulmonte dhe të gjymtonte aftësinë e rusëve për të përparuar. Honchar tha se grupi i parë i forcave ruse mbeti pa ngrohje, naftë, bomba dhe gaz.

“Dhe gjithçka ndodhi për shkak të punës së 30 njerëzve”, tha ai.

Njësia Aerorozvidka gjithashtu pretendon se ka ndihmuar në mposhtjen e një sulmi ajror rus në aeroportin Hostomel, në veriperëndim të Kievit, në ditën e parë të luftës, duke përdorur drone për të lokalizuar, shënjestruar dhe granatuar rreth 200 parashutistë rusë të fshehur në njërin skaj të aeroportit.

“Kjo kontribuoi shumë në faktin se ata nuk mund ta përdornin këtë aeroport për të zhvilluar më tej sulmin e tyre,” tha toger Taras, një nga ndihmësit e Honcar.

Jo të gjitha detajet e këtyre pretendimeve mund të verifikoheshin në mënyrë të pavarur, por zyrtarët e mbrojtjes amerikane thanë se sulmet ukrainase kontribuan në ndalimin e kolonës së blinduar rreth Ivankivit. Sasia e madhe e pamjeve ajrore të luftës të publikuara nga ukrainasit thekson rëndësinë e dronëve për rezistencën e tyre.

Njësia u krijua nga të rinj ukrainas me diplomë universitare, të cilët ishin pjesë e kryengritjes së Maidan-it në 2014 dhe dolën vullnetarë për të përdorur aftësitë e tyre teknike në rezistencën ndaj pushtimit të parë rus të Krimesë dhe rajonit të Donbasit. Themeluesi, Volodymyr Kochetkov-Sukach, ishte një bankier investimesh që vdiq në aksion në 2015 në Donbas.

Rusët mund të ndjekin vizualizimin elektronik të dronit dhe ta sulmojnë atë shpejt me mortaja, kështu që ekipet e Aerorozvidka-s duhet t’i lëshojnë ato dhe të largohen nga vendi i ngjarjes.

Honchar është një ish-ushtar që u bë konsulent për marketingun e IT-së dhe u kthye në ushtri pas pushtimit rus. Taras ishte një konsulent menaxhimi që u specializua në mbledhjen e fondeve për njësinë dhe iu bashkua me kohë të plotë si luftëtar vetëm në shkurt.

Në ditët e para, njësia përdorte drone komerciale për mbikëqyrje, por ekipi i saj i inxhinierëve, dizajnerëve të softuerit dhe entuziastëve të dronëve, më vonë zhvilluan dizajnet e tyre.

Ata ndërtuan një seri dronësh vëzhgimi, si dhe makineri të mëdha me tetë rotorë 1.5 metra të aftë për të hedhur bomba dhe granata, si dhe krijuan një sistem të quajtur Delta, një rrjet sensorësh përgjatë vijës së frontit që hynte në hartën dixhitale për komandantët, të cilët mund të shihnin lëvizjet e armikut.

Ata tani po përdorin sistemin satelitor Starlink, të dhënë nga Elon Musk, për të transmetuar të dhëna të drejtpërdrejta në njësitë e artilerisë ukrainase, duke i lejuar ata të synojnë objektivat ruse. /tesheshi.com