Pse lufta Ukrainë-Rusi është një mundësi e mirë për Erdoganin!

19

Pas 5 javësh luftë, Turqia është shfaqur si pikëmbështetja e preferuar e Perëndimit, duke mbajtur lidhje të forta me të dy palët dhe duke ndërmjetësuar një armëpushim psherëtimë.

Presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan tha të premten se shtetet ndërluftuese kishin bërë përparim në disa pika kyçe të negociatave, duke përfshirë Ukrainën që shpreh gatishmërinë për të çarmatosur pjesërisht dhe për të pranuar rusishten si gjuhë zyrtare. Ministri i Jashtëm i Ukrainës Dmytro Kuleba sqaroi shpejt se ukrainishtja është gjuha e vetme shtetërore e vendit të tij, ndërsa presidenti, Volodymyr Zelenskyy, të dielën tha se qeveria e tij është e gatshme të marrë në konsideratë neutralitetin dhe pranimin e forcave ruse që kthehen në zonat e pushtuara më parë të Ukrainës lindore.

Erdogan duket se është mirëpritur përsëri në krahun perëndimor.

Në dy javët e fundit, ai ka pritur dhe ka biseduar me shumë personalitete, duke përfshirë liderët e NATO-s, Gjermanisë, Izraelit dhe Greqisë.

Pavarësisht një udhëtimi në Poloninë e afërt, presidenti i SHBA Joe Biden nuk ishte në mesin e vizitorëve. Por pas një telefonate me Erdogan javën e kaluar, ai vlerësoi përpjekjet diplomatike të Turqisë dhe foli për kërkimin e mënyrave për të forcuar lidhjet dypalëshe.

Erdogan mund të ketë kërkuar të përfitojë nga kthesa e tij në qendër të vëmendjes javën e kaluar, kur ai i kërkoi BE-së të rifillojë bisedimet e pranimit të Turqisë, të cilat filluan në 2005 dhe kanë ngecur të paktën që kur Ankaraja dhe Brukseli ranë dakord për një marrëveshje për refugjatët në fillim të 2016.

Ankaraja ka punuar gjithashtu me Parisin dhe Athinën për të hapur një korridor humanitar në Ukrainën juglindore, për të ndihmuar në shpëtimin e mijëra të bllokuarve në portin e rrethuar të Mariupolit.

Që kur SHBA-ja u tërhoq disa muaj më parë, Turqia ka biseduar me izraelitët për ndërtimin e një tubacioni që transporton gazin izraelit në Evropë përmes territorit turk.

Idetë kanë qenë gjithashtu të mira brenda vendit. Erdogan dhe AKP-ja e tij në pushtet kanë humbur terren politik në tre vitet e fundit kryesisht për shkak të një krize të vazhdueshme ekonomike dhe pranisë së miliona refugjatëve kryesisht sirianë. Por ndërsa dhjetëra mijëra ukrainas dhe rusë kanë mbërritur javët e fundit, partitë opozitare të Turqisë janë përmbajtur kryesisht nga protestat kundër politikës së dyerve të hapura.

Ndoshta pamja e afro 4 milionë ukrainasve që derdhen në Evropë ka nxitur simpati të re për refugjatët në Turqi – një gatishmëri më e madhe për të vazhduar të mbajnë mbi supe barrën.

Ose ndoshta është e lidhur me shkallën e papunësisë së Turqisë, e cila ra ndjeshëm në vitin 2021, nga një nivel i lartë prej 13.8 për qind në prill në 11.4 për qind deri në janar 2022, që nuk është shumë larg normës së para krizës prej 10.9 për qind.

Sido që të jetë, e gjithë kjo i ka dhënë një shtysë udhëheqësit të Turqisë.

Në dhjetor, ndërsa lira turke arriti në nivelet më të ulëta rekord, vlerësimi i miratimit të Erdogan ra në 38 për qind, më i ulëti i tij në më shumë se gjashtë vjet. Një sondazh javën e kaluar e ktheu atë mbi 43 për qind – një ndryshim domethënës pas më shumë se dy vitesh rënie të vazhdueshme.

Thënia e vjetër duket se është e vërtetë: në kohë lufte, njerëzit mblidhen rreth udhëheqësit të tyre.

Kur kanë frikë nga një kërcënim i jashtëm, turqit, në veçanti, duket se preferojnë një lider të fortë që nuk ka frikë të thërrasë ushtrinë e tij.

 

Megjithatë, kjo mund të ndryshojë së shpejti. Ekonomistët pajtohen kryesisht se lufta dhe sanksionet ruse do të dëmtojnë në mënyrë të pashmangshme ekonominë turke, e cila mbështetet në turistët rusë, drithërat dhe gazin, si dhe miliarda në marrëveshje tregtare dhe biznesi.

Mund të ketë gjithashtu një përhapje të dhunës. Të shtunën, autoritetet turke kapën një minë të mprehtë që shpërtheu pranë skajit verior të Bosforit të Stambollit, rreth 620 km në jug të Odessas, ku thuhet se forcat ruse dhe ukrainase kanë vendosur mina.

Disa orë më vonë dolën raporte për një tjetër minë në zonë, të cilën shërbimet turke të sigurimit e hodhën poshtë shpejt.

Me gjithë borën që mbuloi Stambollin në fundjavë, brenda pak javësh banja diellore dhe skafistët do të fillojnë të zbresin në plazhet vetëm disa kilometra larg. Më e rëndësishmja, Bosfori është një nga rrugët më të ngarkuara të transportit në botë, dhe çdo mbyllje do të ishte e vështirë.

Turqia, anëtare e NATO-s, nuk i është bashkuar sanksioneve perëndimore ndaj Rusisë dhe ditët e fundit ka hapur tapetin e mirëseardhjes për oligarkët rusë që kërkojnë strehim. Shumë analistë tani kanë frikë se Turqia mund të kërkojë të gjejë mënyra për të ndihmuar firmat ruse të shmangin sanksionet perëndimore.

Nuk do të ishte hera e parë. Duke filluar nga viti 2012, bankat turke ndihmuan Iranin të shmangte sanksionet perëndimore dhe përfunduan duke blerë rreth 13 miliardë dollarë gaz iranian me ar. Turqia gjithashtu ka një rekord më të fundit të marrëveshjeve të dyshimta financiare. Tetorin e kaluar, Task Forca e Veprimit Financiar, organi kryesor në botë kundër pastrimit të parave, e vendosi Turqinë në listën e saj gri të vendeve që duhet të zgjidhin me shpejtësi disa mangësi financiare.

Izraeli, i cili gjithashtu është përmbajtur nga bashkimi me sanksionet perëndimore, është zotuar të mos u mundësojë rusëve që kërkojnë t’u shmangen sanksioneve. Turqia ende nuk ka bërë një premtim të ngjashëm. Por kjo ka të ngjarë të jetë më shumë një përpjekje për të qëndruar në hirin e presidentit rus Vladimir Putin, pasi bisedimet e paqes lënë të kuptohet për një përparim, sesa ndonjë shprehje interesi për shmangien e sanksioneve.

Disa muaj më parë, unë theksova qëndrueshmërinë e jashtëzakonshme tëErdogan, pas gati dy dekadash në pushtet, dhe pyesja veten se si ai mund të rikthehej nga shifrat rekord të ulët të votimit.

Tani mund të kemi përgjigjen tonë: duke përdorur një luftë që e ka bërë udhëheqjen e tij më të vlefshme brenda dhe jashtë vendit.

Sigurisht, shumë mund të ndodhë nga tani deri në zgjedhjet e qershorit 2023.

Burimi: The National