A do të jetë porti kryesor ukrainas i Odesës objektivi i ardhshëm rus?

29

Qyteti kryesor port i Odessa në Ukrainën jugperëndimore i njohur si “Perla e Detit të Zi” po përgatitet të sulmohet nga trupat ruse.

Qyteti i tretë më i madh në vend pritet të bëhet objektivi i radhës i forcave ruse. Forcat detare ruse filluan të bombardojnë periferi të Odessa, si pjesë e përpjekjeve për të shkëputur ukrainasit nga Deti i Zi.

Presidenti ukrainas Vladimir Zelensky tha se forcat armike “bombarduan bregdetin” e rajonit përreth. Kryetari i bashkisë së Odesës, Genadi Trukhanov, paralajmëroi se forcat ruse së shpejti mund të rrethojnë portin jugor në tre fronte. Ai tha se forcat ruse do të dëshironin të depërtonin nga territori që kishin pushtuar tashmë në rajonin e afërt të Nikolaev.

Trukhanov beson se trupat ruse të stacionuara në rajonin moldav të Transnistria të kontrolluar nga separatistët mund të sulmojnë më pas, gjë që praktikisht do ta shkëputë Odesën nga pjesa tjetër e vendit.

E vendosur përgjatë kufirit jugperëndimor të Ukrainës, Transnistria është një pjesë e njohur ndërkombëtarisht e Moldavisë, por ajo qeveriset nga një qeveri afër Moskës.

Trukhanov mendon se fronti i tretë mund të vijë nga deti: “Në të njëjtën kohë, ata do të përpiqen të na pushtojnë nga drejtimi i Transnistria, të na krijojnë një problem atje dhe, natyrisht, të fillojnë një sulm nga deti”.

Sa e rëndësishme është Odessa?

Si qyteti i tretë më i madh në Ukrainë, është vendimtar për ekonominë e vendit.

Andrei Ruzhenko, një ish kapiten detar dhe ish-zëvendësministër i mbrojtjes i Ukrainës, i tha BBC Radio Service World se Odessa është “kryeqyteti detar i Ukrainës” dhe përgjegjës për rreth “20 për qind të PBB-së së Ukrainës”.

Në kohë normale, një pjesë e madhe e artikujve kryesorë të eksportit të Ukrainës – të tilla si misri, gruri dhe mineralet – kalojnë nëpër Odessa dhe portet më të vogla aty pranë si Jugu dhe Chernomorsk.

“Është një qendër nga e cila varet pothuajse 70 për qind e tregtisë detare të vendit,” tha për BBC Dr Siddhart Causchal, një bashkëpunëtor kërkimor në grupin e ekspertëve të sigurisë në Institutin Mbretëror të Shërbimeve të Bashkuara.

Është gjithashtu një vendpushim i njohur turistik falë plazheve dhe arkitekturës tërheqëse të shekullit të 19-të, dhe është gjithashtu i popullarizuar në mesin e turistëve rusë.

“Rusët do të vinin gjithmonë në Odessa dhe do të priten vetëm me ngrohtësi dhe bujari, dhe çfarë tani?” Artileri dhe bomba kundër Odesës?”, tha Zelenski në një fjalim të fundit me video.