Lufta në Ukrainë, një epokë e re për Evropën

17

“Përcaktimi i epokës”, “realiteti i ri”, “momenti historik” – ja ku jemi tani në Evropë.

Të paktën, kështu thonë politikanë dhe komentues të panumërt evropianë, që kur presidenti rus Vladimir Putin filloi pushtimin e tij në Ukrainë.

A kanë të drejtë? Po dhe Jo, do të debatoja.

Duke filluar me Po. Më 24 shkurt, Presidenti Putin tronditi këtë kontinent nga vetëkënaqësia.

Sulmi i tij ndaj Ukrainës ka sjellë vdekje dhe shkatërrim në shkallë të gjerë në Evropë, duke përfshirë frikën e një lufte të mundshme bërthamore.

Synimi i tij: jo vetëm të dominojë Ukrainën, por të ‘zhbëjë’ dominimin perëndimor ushtarakisht dhe – idealisht – politikisht, në kushtet e demokracisë liberale, nga sfera e ndikimit të ish-sovjetikëve.

Veprimi që aleatët perëndimorë ndërmarrin së bashku tani do të ndikojë rrënjësisht në ndjenjën e vetes dhe sigurisë së evropianëve për vitet në vijim.

NATO është rigjallëruar. Aleanca ushtarake transatlantike, e cila dikur u ‘hodh poshtë’ nga presidenti francez Emmanuel Macron, po dëshmon në të njëjtën kohë sa e fortë është, duke ofruar mbështetje ushtarake, mbrojtje dhe parandalim për krahun lindor të NATO-s që ndihet kaq i ekspozuar ndaj entuziazmit ekspansionist të Kremlinit.

Ky – deri tani – po rezulton gjithashtu të jetë një moment përcaktues për BE-në. Blloku kishte kohë që fliste për të luajtur një rol më të madh në skenën botërore – dhe jo vetëm në aspektin ekonomik dhe tregti. Deri më tani, kjo ishte një ambicie e dështuar.

Colonel Sandris Gaugers

Por kriza Rusi-Ukrainë e ka bërë papritur BE-në një lojtar të besueshëm gjeopolitik.

Shpejtësia me të cilën Brukseli bashkërendoi sanksionet kundër Rusisë – si brenda BE-së, ashtu edhe me aleatët ndërkombëtarë – ishte sinqerisht mbresëlënës. Ashtu si uniteti i vendosmërisë midis shteteve anëtare, dhe lëvizjet e BE-së sfiduese ndaj burokracisë për të miratuar mekanizma të pa përdorur më parë për të ndihmuar refugjatët ukrainas dhe ushtrinë ukrainase.

Gjermania, një nga lojtarët më të mëdhenj të BE-së, i tha befas lamtumirë ndjeshmërisë së Luftës së Dytë Botërore dhe njoftoi investime të mëdha në ushtrinë e saj, Bundeswehr.

Çelësi për vendimin që duartrokitet në BE dhe më tej është se kjo nuk është një Gjermani që po tregon muskujt nacionalistë.

“Kjo ka të bëjë me ndihmën e Gjermanisë për të ripërcaktuar Evropën, jo rolin e saj,” më tha Ricarda Lang. Ajo është bashkëkryetare e Partisë Gjermane të Gjelbër në qeverinë e koalicionit. “Ka të bëjë me sovranitetin evropian, jo vetëm në siguri dhe mbrojtje, por edhe në aspektin e importeve dhe energjisë.”

Për vite, Gjermania me vetëdije ka qenë e mbështetur në SHBA për sigurinë dhe nga Rusia për energjinë dhe tregtinë. Nuk është i vetmi vend i BE-së në këtë pozicion. Por si kombi më i pasur dhe më i fuqishëm i bllokut, Berlini është shembulli më i spikatur. Dhe kjo ka dobësuar dorën e Perëndimit kur bëhet fjalë për sanksionet kundër Rusisë.

Vendet e BE i paguajnë Moskës deri në 800 milionë euro (674 milionë £; 884 milionë dollarë) për energji çdo ditë, që përbën rreth 40% të të ardhurave të Kremlinit. Këto para shkojnë për financimin e luftës kundër Ukrainës.

Berlini tani është zotuar të ndërtojë një ushtri efikase, moderne dhe të bëjë shpenzimet e mbrojtjes sipas kërkesave të NATO-s.

Nën presionin ndërkombëtar, po trajtohen gjithashtu lidhjet tregtare dhe energjitike.

Sidoqoftë, kini parasysh se transformimi i ushtrisë gjermane do të zgjasë me vite, ashtu si shkëputja nga marrëdhëniet me Rusinë.

Për dekada, Berlini ishte vija ndarëse midis Evropës Lindore dhe Perëndimore.

Training session at the Ādaži military base in Latvia

Shpresat për unitetin evropian ishin të mëdha pas rënies së Murit ikonik të Berlinit dhe shpërbërjes së Bashkimit Sovjetik në vitin 1991. Por shpejt përpara 30 vjet, dhe ju dëgjoni të flitet për një “Mur të Berlinit” të ri, megjithëse më në lindje.

Vendi i vogël baltik, Letonia, ka një gardh kufitar 200 km (124 milje) të gjatë, që ndan BE-në dhe anëtarin e NATO-s nga njëra anë nga Rusia ekspansioniste nga ana tjetër.

Kol Sandris Gaugers është komandanti i Brigadës së Mekanizuar të Këmbësorisë së Forcave Tokësore Letoneze.  “Unë shoh një perde të re të hekurt që vjen. Edhe pse këtë herë, ne do të jemi në anën perëndimore,” më tha koloneli. “Ne po jetojmë një realitet të ri. Për ne letonezët siguria tani është zhdukur. Ne kaluam 20 vjet në Irak, në Afganistan. Tani fokusi ynë kryesor është këtu. Si ta mbrojmë lirinë dhe vendin tonë?”

Prioritetet tani kanë ndryshuar në të gjithë Evropën, tha ai.

Letonët dhe fqinjët e tyre baltikë në Estoni dhe Lituani po përpiqen shumë që të mos i thonë Perëndimit “të thashë”. Ata kanë paralajmëruar për presidentin Putin prej vitesh.

Ata mendojnë se e kuptojnë liderin rus më mirë se shumica. Të tre vendet dikur ishin pjesë e Bashkimit Sovjetik.

Kryeministri i Letonisë, Arturs Krišjānis Kariņš, këmbëngul se Perëndimi duhet të pranojë se “Putini nuk është si ne”. Ai tha se e vetmja gjë e mirë për të dalë nga situata aktuale është se NATO dhe BE po punojnë më afër së bashku sesa kanë bërë në 30 vjet. Kjo, tha ai, ishte një ndryshim i lojës.

Dhe këtu kthehemi nëse ky është një moment përcaktues i epokës për Evropën.

Ose ndoshta jo.

BE-ja është e emocionuar që SHBA-të të kthehet dhe të angazhohet në Evropë.

Për të gjitha bisedat e Brukselit për bllokun që tani ndërton “sovranitet strategjik” në mbrojtje dhe siguri, vendet e BE-së shikojnë nga Uashingtoni kur përballen me kërcënimet ruse.

Planet e mbrojtjes të BE-së, të dizajnuara për të plotësuar – ose për të zëvendësuar pjesërisht – NATO-n, në varësi të politikanit evropian që flisni, nuk janë asgjë e re. Dhe deri më tani, nuk kanë funksionuar kurrë.

Për sa i përket rilindjes në bashkëpunimin BE-Nato, sipas të gjitha gjasave, sapo të qetësohet kriza akute Rusi-Ukrainë, SHBA-ja do ta kthejë vëmendjen te ajo që e sheh me të vërtetë si prioritetin e saj të politikës së jashtme: Azi-Paqësorin, jo Evropën.

Por BE-ja e ka përsëri arsyen e saj të ekzistencës.

I projektuar fillimisht si një projekt paqeje, vizioni i tij ndryshoi kohët e fundit. Evropianët e rinj nuk e kujtonin luftën.

Ata nuk panë urgjencë në bashkimin apo luftën për paqen në kontinentin e tyre. Në këtë drejtim, ky moment është vërtet një realitet i ri.

Burimi: BBC